XXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich


Dnia 15 września 2012 roku na Suchej Polanie odbył się XXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich Armii Krajowej. Największa atrakcją zlotu była rekonstrukcja walk partyzanckich

Jedną z największych atrakcji zlotu jest rekonstrukcja bitwy partyzantów Armii Krajowej z żołnierzami niemieckimi, fot. Mariusz Drzyzga

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich odbywa się cyklicznie na terenie Suchej Polany. W tym roku miał na celu uczczenie 68 rocznicy walk w rejonie Łysiny, a także podtrzymanie pamięci o partyzantach poległych na tym terenie w czasie II Wojny Światowej. Zlot to także okazja do spotkania pokoleń pamiętających czasy okupacji z młodzieżą.

W zlocie wzięli udział turyści, grupy zorganizowane oraz młodzież szkolna pod opieką nauczycieli lub przewodników turystycznych. Spotkanie rozpoczęło się polową mszą w intencji partyzantów i poległych za ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, kawalerii konnej oraz członków szkoły mundurowej w Dobczycach. Następnie odczytano apel poległych, a pod pomnikiem złożono wieńce oraz znicze.

Po mszy grupa rekonstrukcji historycznej odegrała scenę batalistyczną pomiędzy partyzantami Armii Krajowej a żołnierzami wojsk niemieckich.